Якщо говорити про теорію, то, природно, Ви можете оформити практично будь-який документ, щодо відчуження свого майна, і там буде фігурувати неповнолітній онук. Коли такі угоди укладаються, то, природно, особистість онука буде встановлена нотаріусом. Роблять це не тільки за паспортом, який називають біометричним, а також, якщо у дитини є проїзний документ. При цьому, слід знати деякі правові особливості, пов'язані з віковою градацією дітей. Так, згідно із законодавством України, дитиною вважається людина не досяг 18-річного віку. У свою чергу, до 14 років дитина вважається малолітнім, а з 14 до 18 - неповнолітнім. Це поділ має принципову різницю і відрізняє їх один від одного об'ємом прав і обов'язків.
Коли ви будете складати договір дарування, обов'язково прикладіть до договору індивідуальний код платника податків (ІПН). Також вам знадобиться свідоцтво про народження вашого онука. Знайте, що ви маєте право скласти такий документ лише за згодою мами або тата вашого онука, а так само вам буде потрібно, можливо, висновок опікунської ради. Як показує практика, такі документи, особливо, якщо вони стосуються житла, вимагають дуже обережного підходу. Чому, зараз розберемося!
Якщо ви уклали договір дарування, то ваш онук уже став власником, у нього тепер ціла квартира. Він дорослішає, у нього вже є квартира, але свого «щастя» він поки не усвідомлює, та й усієї відповідальності ще не розуміє. Значить, може стати жертвою шахраїв, яких зараз розвелося дуже багато. Обдурять його, а квартиру вашу приберуть до рук. Чи цього ви хотіли для онука?
Шахраї підуть на крайні заходи. Підлітку можуть запропонувати підтримку в надто цікавій компанії, а потім просто відібрати у нього квартиру. Якщо ви подарували квартиру внучці, то який-небудь зловмисник просто почне з нею товаришувати, вона закохається, потім вона вийде за нього заміж і так званий «наречений», наприклад, змусить її продати нерухомість. Звичайно, якщо постійно думати про таке, то нічого доброго з вашої затії не вийде. Але, може бути, краще скласти договір дарування на батьків вашого онука чи онуки?
Є ще один варіант: якщо ви не хочете оформити договір дарування на батьків вашого онука чи онуки, просто складіть заповіт, який пишеться із зазначенням наступності. Тобто, ви вказуєте двох спадкоємців: один буде першим, а другий, зрозуміло, наступним.
Ми радимо вам призначити головним спадкоємцем вашого сина чи, можливо, доньку, а в якості наступника вказати саме онука чи онучку. Виходить, коли бабуся чи дідусь відправитися в інший світ, буде легше вирішити, кому ж все-таки дістанеться квартира. Якщо ви зібралися саме зараз оформляти вашу квартиру на внука в якості спадщини, то ви ще заплатите податок. Він становить 5 відсотків від отриманого доходу (квартири), а також збір, який називають військовим. Його сума півтора відсотка.
Якщо ж ви оформляєте свою спадщину на вашого сина чи дочку, то будете платити тільки нотаріусу за оформлення. Тому вигідніше все-таки оформити ваш договір спадщини на нерухомість вашому синові чи доньці, а не онуку.
______________
З повагою, адвокат Дмитро Зенкін.
Юридичні послуги від професіонала, дорого!
Тел.:(067) 986-15-40