Новые Консультации Последние консультации RSS

Консультации в Разделе Последние Консультации в Разделе RSS

Загрузка виджета поиска юриста в Вашем городе...

Юридические новости Последние новости по RSS

додати на Яндекс

Неотвеченные вопросы

Новое в Законодательстве

додати на Яндекс

Юридический форум


Конкурс!
Активно консультируете на сайте? Знаете ответы на все вопросы и готовы безвозмездно делиться с людьми своими знаниями? Получите награду — 10 000 гривен!
Подарки для консультантов
Для всех юристов, которые консультируют на сайте Advising, мы открываем магазин подарков, где каждый сможет обменять свои заработанные баллы на ценные призы!

Наслідки автопригоди: втрата майна та працездатності

1
23:25, 21.09.2024
Наслідки автопригоди: втрата майна та працездатності
[ авторизуйтесь, чтобы ответить ]
Моя ситуація наступна: я отримав травми в результаті ДТП, в якому я не був винуватим. Подія відбулась у моєму робочому часі. Мене збило власне авто компанії, в якій я працюю. Це було на території нашого складу, коли я виконував свої робочі обов'язки. Керував автомобілем мій колега, який, як виявилося, не має водійських прав. Тепер я в лікарні з переломами та втратою працездатності. Моє авто, яким я їздив на роботу, також постраждало в результаті цього ДТП. Мені потрібно зрозуміти, які мої права та обов'язки в цій ситуації. Які виплати я можу очікувати від свого роботодавця, з урахуванням того, що шкода була завдана в робочий час на території роботодавця? Чи повинен роботодавець відшкодувати мої витрати на лікування та реабілітацію? Що стосовно моєї роботи - чи можу я розраховувати на збереження мого місця роботи та які можуть бути юридичні наслідки для мене, якщо я не зможу продовжити виконувати свої обов'язки через травми? Яка відповідальність на колезі, який викликав ДТП без водійських прав? Що стосовно мого авто - чи маю я право на відшкодування шкоди, завданої моєму авто, якщо воно було на території роботодавця в робочий час? Які документи мені потрібно зібрати для вирішення цих питань?

Уважаемый специалист!

Напоминаем Вам о том, что запрещено размещать свои контактные данные (адрес сайта, номер телефона, email и т.д.), рекламировать кого-либо или что-либо, рекомендовать позвонить и т.к.!

Оставляя свой ответ на вопрос, помните про то, что тон, смысл и содержание сообщения могут также зацепить чувства реальных людей, косвенно или непосредственно имеющих отношение к данному вопросу. Поэтому, настоятельно просим Вас проявлять уважение и толерантность ко всем участникам этого сайта, даже в том случае, если Вы не разделяете их мнение, в корне или частично не согласны с ним.

Помните, что Ваше поведение в условиях публичной свободы высказываний и, одновременно, интернет-анонимности, меняет не только виртуальный, но и реальный мир, создаёт впечатление о юристах, как воспитанных и образованных людях, и юриспруденции в целом.

Ответьте на вопрос (ваша консультация):


Уважаемый пользователь!

Напоминаем Вам о том, что запрещено в тексте комментария размещать свои контактные данные (адрес сайта, номер телефона, email и т.д.), рекламировать кого-либо или что-либо!

Настоятельно просим Вас проявлять уважение и толерантность ко всем участникам этого сайта, даже в том случае, если Вы не разделяете их мнение, в корне или частично не согласны с ним.

Прокомментируйте вопрос:


Консультация юристов

0
23:41, 21.09.2024
Консультирует юрист: Иван Сергеевич

Ваша ситуація підпадає під кілька аспектів правовідносин, які регулюються законодавством України. Розглянемо їх поетапно.

1. **Трудові відносини та компенсація за травми:**

Згідно з Кодексом законів про працю України (КЗпП), роботодавець зобов'язаний забезпечити безпечні умови праці (ст. 153 КЗпП). Ваша травма під час виконання робочих обов'язків може бути визнана як нещасний випадок на виробництві. Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", ви маєте право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги (ст. 34 Закону). Це включає відшкодування витрат на лікування та реабілітацію.

2. **Збереження місця роботи:**

Згідно зі ст. 40 КЗпП, ваш роботодавець не має права звільнити вас під час тимчасової непрацездатності. Ви маєте право на збереження робочого місця на період відновлення. Якщо ваша непрацездатність буде тривалою, роботодавець зобов'язаний забезпечити вам можливість повернутися до роботи або запропонувати іншу відповідну посаду.

3. **Відповідальність колеги:**

Ваш колега, який керував транспортним засобом без водійського посвідчення, може нести адміністративну або навіть кримінальну відповідальність. Згідно зі ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керування транспортним засобом без відповідних документів є правопорушенням. Якщо ДТП спричинило тяжкі наслідки, це може мати й кримінальні наслідки (ст. 286 Кримінального кодексу України).

4. **Відшкодування шкоди автомобілю:**

Відповідно до ст. 1172 Цивільного кодексу України, юридична або фізична особа, яка завдала шкоди, зобов'язана її відшкодувати. Оскільки ДТП сталося на території роботодавця, вам слід звернутися до роботодавця з претензією про відшкодування збитків, завданих вашому автомобілю. Якщо роботодавець відмовиться добровільно відшкодувати шкоду, ви маєте право звернутися до суду.

5. **Документи:**

Для вирішення вказаних питань вам необхідно зібрати наступні документи:
- Акт про нещасний випадок на виробництві;
- Медичні документи, що підтверджують факт та характер травм;
- Документи про витрати на лікування та реабілітацію;
- Протокол ДТП та матеріали справи, якщо такі наявні;
- Документи, що підтверджують вартість пошкоджень вашого автомобіля (експертна оцінка).

Рекомендується звернутися до юриста для детального аналізу вашої ситуації та допомоги у підготовці необхідних документів для звернення до відповідних інстанцій.

______________
С уважением, Иван Сергеевич
top


Другие консультации


Пособия
02:28, 11.07.2011

Юридическая Консультация в Киеве, 01001, г. Киев, ул. Хрещатик, 32 Украина
Подняться вверх, к началу страницы