Новые Консультации Последние консультации RSS

Консультации в Разделе Последние Консультации в Разделе RSS

Загрузка виджета поиска юриста в Вашем городе...

Юридические новости Последние новости по RSS

додати на Яндекс

Неотвеченные вопросы

Новое в Законодательстве

додати на Яндекс

Юридический форум


Конкурс!
Активно консультируете на сайте? Знаете ответы на все вопросы и готовы безвозмездно делиться с людьми своими знаниями? Получите награду — 10 000 гривен!
Подарки для консультантов
Для всех юристов, которые консультируют на сайте Advising, мы открываем магазин подарков, где каждый сможет обменять свои заработанные баллы на ценные призы!

Гарна забавлянка вчить, виховує і змушує думати

Гарна забавлянка вчить, виховує і змушує думати

НОСТАЛЬГІЯ

У Державному музеї іграшки кореспонденти «УК» довідалися, куди пішло дитинство і де воно оселилося назавжди

Юрій МЕДУНИЦЯ, Володимир ЗАЇКА (фото) «Урядовий кур’єр»

Вам відомо, що таке фуркало? А калатало? Чи бачили колись, окрім як у мультиках, справжнього солом’яного бичка, виплетеного з льону дідуся-лісовичка або пухнастого їжака, зробленого зі звичайної трави? Усе це не герої анімаційних стрічок, а звичайнісінькі іграшки, що не поступаються смисловим навантаженням ані заокеанській ляльці Барбі, ані плюшевим ведмедикам радянської доби.

Затерта до дірок фраза — «Всі ми родом із дитинства» у Державному музеї іграшок набуває напрочуд дивної реалістичності, починає вигравати такими яскравими барвами, про які в урбаністичному суспільстві більшість людей стала геть забувати. Тут до тебе повертаються давно забуті, на превеликий жаль, відчуття безтурботності, дитячої безпосередності й упевненості у світлому завтра.

«У мене колись була така сама машинка з червоними вогниками, — ділиться теплими дитячими спогадами наш фотокор. — Не уявляю, де б іще зміг доторкнутися до того, що давно кануло у спогади. Дитинство справді минуло, але ж воно ось, поряд!»

Сучасні дітлахи з цікавістю бавляться іграшками своїх бабусь і дідусів.

Одне слово, крути педалі, імітуй голосом звук автомобіля і будь найщасливішим у світі. Я також упізнав деякі іграшки, згадка про які, здавалося, стерлася з пам’яті назавжди: прозорий «іскрометний» пістолет із тріскотливими коліщатками, заводний кулеметик, танк на дистанційному керуванні. Іграшка дротом з’єднується з пультом, ось і ходиш за нею, мов прив’язаний, — про радіокерованість тоді ж бо ще ніхто не чув.

Живе й оживає тут буквально все. Вказуючи пальцями, діти зачудовано дивляться в бік мініатюрного керогазу: мамо, що це? Їм і невтямки, що колись, за царя Гороха, на кухні існували речі, відмінні від сучасної мікрохвильовки. А робоча модель парової машини початку минулого століття наочно демонструє розвиток тодішнього наукового прогресу.

За всіма експонатами набагато краще й зрозуміліше, ніж за підручниками, можна вивчати історію. Кожна іграшка віддзеркалює епоху свого створення, є її сучасницею, німим свідком. Які речі носили бабусі й прабабусі, дідусі й прадідусі, якими зачісками вражали однолітків, якою технікою користувалися — від предметів побуту до засобів пересування і меблів, у якому інтер’єрі жили — іграшки розповідають про все у найменших подробицях.

Скажімо, ляльки — це не лише пупси із завитими золотавими кучерями

а-ля маленький Володя Ульянов. У 1930-х роках діти пролетарів гралися ще й убраними у кожушки червоноармійцями і хвацькими вусатими кавалеристами з шаблею навпереваги. Навіть колективізацію з індустріалізацією тодішнім дітлахам утовкмачували в дусі часу, за що розробникам першої в СРСР іграшки-трансформера «Від коня до трактора» слід висловити великий респект за креативність. Легким рухом руки деталі футуристичної тварини перевтілюються у «фордзон», на якого влада планувала масово пересадити радянського селянина.

На окрему увагу, безумовно, заслуговують класичні ляльки. Передовсім розмаїттям убрання. Моделі, інакше їх і не назвеш, представляють народні костюми мало не кожної області України, їх неповторний колорит і автентичність. Як і різноманітні свистульки чи забавки для немовлят, майстерно виконані у стилях Косова, Виноградова, Петриківки. Усього не злічити. Тим більше, що у трьох залах музею його співробітники у змозі розмістити лише п’яту частину колекції, зібрану ентузіастами (у це важко повірити) аж із 1936 року!

Один із таких ентузіастів — головний зберігач фондів Тетяна Пржегодська, завдяки якій ми й мали щастя зануритися у принадний світ дитинства, свого й своїх найближчих родичів-попередників. Хіба міг знати далекий від дівчачих забавок хлопець, що лялька Барбі, яких у колекції музею величезна кількість — від початку 1960-х років до наших днів — створювалася, за задумами авторів, тільки для дівчат шкільного віку. А в нас нею граються мало не з пелюшок.

Тут кожна річ є дзеркалом своєї епохи.

«Кожна іграшка повинна відповідати своїй віковій категорії, — продовжує Тетяна Олександрівна. — Діти повинні бавитися пупсами, схожими на самих себе. І розцяцькована Барбі їм просто чужа за духом. Це стосується всіх без винятку іграшок».

Тепер стало чітко зрозуміло, що правильне виховання починається не тільки з ласкавого слова, а й із мудро підібраних іграшок. І десь на підсвідомому рівні цей вибір батьків визначає подальше формування характеру й уподобань дитини.

Окрім естетичного, музей має ще й неабияке виховне значення: приміром, де ще школяр навчиться правильно поводитися у закладі культури чи з повагою ставитися до рідкісних експонатів?

А ось чи ставиться відповідно держава до цього унікального музею, річ вельми цікава й неоднозначна. Тільки те, що запасники уп’ятеро перевищують можливості експозиції, вже свідчить про катастрофічний брак площі. Погодьтеся, три невеличкі кімнати, які з натяжкою називаються залами (одну з них узагалі можна вважати коридором), абсолютно не відповідають ані меті, ані ролі музею у вихованні дітей. Та й відшукати його за вказаною адресою не зовсім просто: на сумному фасаді сталінської забудови ви не знайдете відповідної вивіски.

Ігротека сюди буквально проситься, бо ж діти неодмінно мають потримати побачене в руках, підкріпивши візуальний ряд практичним сприйняттям. На жаль, цей музей, як і багато інших закладів культури, потерпає не лише через мізерну площу, а й таке саме куце бюджетне фінансування і дефіцит уваги. Не відвідувачів — сюди приїжджають екскурсії з усіх міст України, а владних структур. Мовляв, живе, то й добре.

Легким порухом руки коник перетворюється...

У нас чомусь майже скрізь так: унікальні явища опиняються на задвірках, а крикливий кітч — на гребені успіху. «Боюся, що піду на пенсію, а мрія про нове просторе приміщення музею так і залишиться тільки мрією», — із сумом промовляє Тетяна Олександрівна.Гарна забавлянка вчить, виховує і змушує думати, автор —
Рейтинг статьи: 98% из 100 возможных. Голосов всего: 6. Отзывов пользователей: 3.

Источник: www.ukurier.gov.ua

Еще новости


Юридическая Консультация в Киеве, 01001, г. Киев, ул. Хрещатик, 32 Украина
Подняться вверх, к началу страницы