Для того аби оцінити вашу ситуацію, необхідно бачити документи. Оскільки залежно від того по яким причинам відбулось накладення меж ділянок, визначається і правовий механізм захисту.
Ваша ділянка на місці і по технічній документації може бути відображена правильно. А межі сусідньої – навпаки можуть бути неправильно встановленими. Отже, документи треба міняти вашому сусідові. Або навпаки, під час виготовлення вашї технічної документацї була допущена помилка. В таких випадках обов’зково необхідно проконсультуватись із кадастровим реєстратором. У випадку допущення помилки в процесі внесення відомостей до Державного земельного кадастру або землевпорядною організацією під час виготовлення технічної документації - достатнім буде звернутися або до державного кадастрового реєстратора, або до землевпорядної організації для її виправлення.
Якщо ж у сусіда з документами все гаразд і у вас відсутній спір щодо меж між суміжними ділянками, то ви можете звернутись до органу місцевого самоврядування з проханням змінити або скасувати своє рішення, яким порушується ваше право. Згідно з рішенням конституційного суду від 16 квітня 2009 р. №7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування), орган місцевого самоврядування за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб може змінити чи скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності Конституції чи законам України). Після цього, ви здійснюєте переробку документів на право власності, звертаючись до землевпорядної організації та розробляючи технічну документацію з землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, так як погодили разом із сусідом. Потім вносите відомості до Державного земельного кадастру та до правовстановлюючих документів на земельну ділянку згідно п. 4 перехідних положень Закону України «Про земельний кадастр», а саме:
«У разі якщо після перенесення інформації про земельні ділянки з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру виявлені помилки у визначенні площ та/або меж земельних ділянок (розташування в межах земельної ділянки частини іншої земельної ділянки; невідповідність меж земельної ділянки, вказаних у Державному реєстрі земель, її дійсним межам; невідповідність площі земельної ділянки, вказаної у Державному реєстрі земель, її дійсній площі у зв'язку із зміною методів підрахунку (округлення); присвоєння декільком земельним ділянкам однакових кадастрових номерів), такі помилки за згодою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності можуть бути виправлені на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або за матеріалами інвентаризації земель. Зміна меж земельної ділянки при виправленні вказаних помилок допускається за письмовим погодженням з особами, яким належить право власності (а щодо земель державної та комунальної власності - право користування) на суміжні земельні ділянки. Відсутність згоди власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності на виправлення вказаних помилок не є підставою для відмови у перенесенні відомостей про відповідну земельну ділянку до Державного земельного кадастру, надання відомостей про земельну ділянку з Державного земельного кадастру. Про виявлені помилки центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, письмово безоплатно повідомляє власників (користувачів) земельних ділянок»
Якщо ж між вами та вашим сусідом існує спір, то питання щодо меж земельних ділянок повинне вирішуватись у судовому порядку.
______________
C уважением, Яцюк Наталия (098)4146540, natasha-lawyer@yandex.ru