Новые Консультации Последние консультации RSS

Консультации в Разделе Последние Консультации в Разделе RSS

Загрузка виджета поиска юриста в Вашем городе...

Юридические новости Последние новости по RSS

додати на Яндекс

Неотвеченные вопросы

Новое в Законодательстве

додати на Яндекс

Юридический форум


Конкурс!
Активно консультируете на сайте? Знаете ответы на все вопросы и готовы безвозмездно делиться с людьми своими знаниями? Получите награду — 10 000 гривен!
Подарки для консультантов
Для всех юристов, которые консультируют на сайте Advising, мы открываем магазин подарков, где каждый сможет обменять свои заработанные баллы на ценные призы!

Відспівали прощальну трембіти

Відспівали  прощальну трембіти

СПОГАД ПРО ЛІТО

Згасли ватри, та відсвіт полонинського вогню ще й досі на обличчях чабанів

Зійшли вівці з піднебесних пасовищ, завершилося літування на високогір’ях Карпат. Про незабутні дні ще довго нагадуватиме просякнутий димом і вологою туманів одяг, смак холодної гірської води берегтимуть уста. На порі не менш відповідальний період: зимівля овець, стрижка, окоти. Клопотів — хоч одбавляй. А ні-ні, та й згадає вівчар далеку полонину, подумки перенесеться в наступну весну. Він «чує хід полонинський не тільки вухом», — як писав у «Тінях забутих предків» Михайло Коцюбинський. — Він «серцем чує, як з глибоких долин, де киплять ріки та ревуть береги, з тих осель і царинок котиться вгору, на поклик весни, жива хвиля худібки і під ногами її радо зітхає земля».

А поки що зігрівають спогади про минулий сезон. Живуть ними і молоді пастушки, котрі провели канікули в горах. Вони вже за шкільними партами і в творах повертаються до літніх вражень, до роботи на полонинах. Вочевидь, твори їхні найзмістовніші, бо їм є про що писати. Вони безпосередньо причетні до професії вівчаря і знають про неї не з підручників чи кінофільмів. Здавалося б, хлопці нічим не відрізняються від ровесників. Як і сотні однолітків, переповідають прочитані книжки, побачене в телеящику, сперечаються про футбол. Хлопці як хлопці. Але є в них щось таке, що виділяє серед багатьох ровесників. Далеко не з кожним школярем дорослі вітаються за руку, не багатьом щастить почути з вуст найшанованіших у селі людей визнання тебе як вівчаря. А ці хлопці заслужили таке визнання.

Михайло Михайлович Тулайдан навіть кулеші не зварить без допомоги внучка Мишка Пранничука. Фото автора

На полонині Ворожеска, що в Рахівському районі, разом з батьком, ватагом Василем Васильовичем Пандусяком утретє літував син Степан, 11-класник із селища Ясиня (про них «УК» розповідав 8.09 ц. р.). «Треба любити гори, тварин, дим від ватри… Якщо цього не любиш, у полонину не підеш», — переконаний Степан.

Сьогодні я хочу познайомити читачів з двома малолітніми пастушками. Руслану Морозюку 11 років, а він уже має 4-річний досвід літувальника. «Я тата самого не відпущу», — повторює мамі задовго до літніх канікул. На все літо залишає своє село Чорну Тису й піднімається на полонину Апшеняска. Там батько Юрій Васильович Морозюк доглядає телиць, коней. Йому вже за 60, тож допомога потрібна, і Руслан — найперший помічник. Він — шістнадцята дитина в родині. Брати і сестри теж не цураються високогір’я, але йдуть туди швидше на збір ягід, грибів. А наймолодший уже й не уявляє себе без тієї Апшеняски, без вірного коника-гуцулика, без голосу тронок.

Усе літо провів на полонині малий ясинянець Мишко Пранничук. Йому лише шість років, а мав теж важливу роботу: стерегти ватру, підносити сухі дрова, годувати собак і, звичайно, пасти корів разом з дідусем та бабусею. Не нарадуються внуком Михайло Михайлович і Ганна Ільківна Тулайдани: працьовитим росте, з часом вийде з нього добрий чабан. Не згасло б тільки бажання.

Василь Васильович Пандусяк з полонини Ворожеска не тільки сир смачний робить — він ще й умілий вихователь молодих вівчарівВідспівали прощальну трембіти, автор —
Рейтинг статьи: 98% из 100 возможных. Голосов всего: 1. Отзывов пользователей: 1.

Источник: www.ukurier.gov.ua

Еще новости


Юридическая Консультация в Киеве, 01001, г. Киев, ул. Хрещатик, 32 Украина
Подняться вверх, к началу страницы {lang: 'ru'}