Новые Консультации Последние консультации RSS

Консультации в Разделе Последние Консультации в Разделе RSS

Загрузка виджета поиска юриста в Вашем городе...

Юридические новости Последние новости по RSS

додати на Яндекс

Неотвеченные вопросы

Новое в Законодательстве

додати на Яндекс

Юридический форум


Конкурс!
Активно консультируете на сайте? Знаете ответы на все вопросы и готовы безвозмездно делиться с людьми своими знаниями? Получите награду — 10 000 гривен!
Подарки для консультантов
Для всех юристов, которые консультируют на сайте Advising, мы открываем магазин подарков, где каждый сможет обменять свои заработанные баллы на ценные призы!

Тест на публічність

Тест на публічність

ЗАЛУЧЕННЯ КАПІТАЛУ

Ринкова вартість агрокомпаній з активами в Україні цього року демонструє висхідний тренд

«Ми щоранку молимося, щоб відбувалися нові IPO (публічні розміщення акцій компаній). Бо якщо цього року пройдуть великі IPO, буде подолана інвестиційна крига», — зізнався на бізнес-форумі «Успішний вихід українських аграрних компаній на міжнародні фондові ринки» віце-президент фондової біржі Deutsche Borse AG Штефан Хедер.

Час, коли фінансові ринки були переповнені ліквідністю, минув. Нинішній ринок вкрай жорсткий. І наразі жодна українська компанія не розмістила свої акції на іноземних фондових майданчиках. Власники компаній чекають на сприятливі фінансові умови, щоб протиснутися у жадане інвестиційне вікно. Для сільгоспвиробників такими чинниками є погода та попит на продукцію.

Ринкова капіталізація публічних компаній, що працюють в АПК України, на початок квітня становить приблизно $6,3 млрд. За січень—квітень цей показник зріс на 26%. «Інтерес інвесторів пояснюється бажанням капіталізувати переваги аграрних компаній, які вони мають порівняно з конкурентами з інших країн чорноморського регіону. Зростання їхньої капіталізації відкриває нові перспективи для вітчизняних аграріїв щодо залучення інвестицій», — підкреслює президент Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) Алекс Ліссітса.

Крім того, останнім часом значно зростають шанси для залучення коштів не лише у великотоварних сільгосппідприємств, а й у компаній середньої ланки із земельними банками до 50 тис. га та обігом до $50 млн. Якщо раніше інвесторів цікавили лише великі диверсифіковані компанії, то сьогодні їхню увагу привертає і динамічне зростання, яке вони готові фінансово підтримати.

Успіхи вітчизняних «ходоків»

«Капіталізація Кернела та Астарти з моменту розміщення зросла в кілька разів. Вони першими успішно розмістили залучені через IPO кошти і отримали від нього ефект у вигляді зростання обсягів виробництва», — підкреслює голова консультаційно-експертної ради компанії «ДАГДА» Віталій Шапран.

Кернел є компанією №1 із капіталізації серед аграрних компаній з активами в Україні на Варшавській фондовій біржі (ВФБ). У листопаді 2011 року на ВФБ був запущений ф’ючерс на акції Кернела. Це перший продукт на ВФБ, створений на основі акцій іноземної компанії.

Постійне і планомірне зростання демонструють акції Agroton, «Індустріальної молочної компанії» (IMК), Ovostar. Дві останні — минулорічні «ходаки» за IPO-ресурсами. «ІМК», що спеціалізується на виробництві молока, зернових, картоплі, через розміщення на ВФБ залучила майже $30 млн, які проінвестувала у свій розвиток: збільшила земельний банк в Україні та статутний капітал. Агропромислова група компаній «Овостар Юніон» спрямувала залучені $30 млн на реалізацію інвестпрограми компанії. Як пояснили «УК», це дасть змогу вийти на новий рівень виробничих потужностей та ефективність виробництва, а також залучити акціонерний капітал для подальшого розвитку бізнесу.

Успіхи демонструють й інші агрокомпанії. Так МХП, найбільший виробник курятини в Україні (її акції котуються на Лондонській фондовій біржі (ЛФБ)), у І кварталі цього року наростила експорт м’яса птахів на 70% — до 10 тис. тонн. На думку аналітиків ІК «Драгон Капітал», потенціал росту по акціях компанії становить 52% до ціни закриття 13 квітня. Найбільший виробник цукру в Україні Астарта Холдинг, яка котується на ВФБ, планує збільшити площу посівів цукрового буряку на 15% рік до року. Такі наміри підтверджують прогнози виручки на 2012 р. обсягом $448 млн (+14% р/р). Agro Generation (Париж) торік отримала ¤2,344 млн чистого прибутку, що в 2,5 раза більше, ніж показник 2010 р.

Нові виклики

За сприятливої світової фінансової кон’юнктури, на ВФБ цього року очікують на IPO не менше, ніж п’яти українських компаній. Як запевняють у представництві цієї біржі, вона не відчуває перенасиченості агропропозиціями. Але ситуація на глобальних ринках не сприяє високим оцінкам, інвестори приглядаються до компаній-емітентів прискіпливіше (це стосується не тільки українських компаній з агросектору).

Проте, на думку президента Асоціації «УКАБ», ВФБ у найближчі два-три роки буде закритою для більшості українських компаній: розмістити свої акції тут зможуть лише найбільші і найліквідніші компанії. Тому, швидше за все, вітчизняні компанії спрямують свої погляди на Deutsche Borse, Лондонську, Стокгольмську та інші біржі.

«Сьогодні в Європі утворилося щонайменше три фондових центри, які готові прийняти українські аграрні компанії: Об’єднана фондова біржа Парижа, Брюсселя, Лісабона Euronext, Варшавська та Франкфуртська фондові біржі. Компаніям, які прагнуть отримати від розміщення до ¤100 млн, я б запропонував звернути увагу на альтернативні фондові майданчики, які працюють при кожній із бірж», — радить В. Шапран.

Експерти вважають, що смаки інвесторів з різних фондових майданчиків до різних показників компаній відмінні. «Коли Агротон виводили на біржу у Франкфурті (приватне розміщення у листопаді 2009 р.), а потім на IPO на ВФБ у 2010 р., я був у раді директорів компанії. У Франкфурті основні інвестори були з США і вони ставили зовсім інші питання, ніж на ВФБ. Якщо перші насамперед зважали на ефективність та економічні показники, то польські друзі цікавилися всім, починаючи від насіння якої компанії ми використовуємо, урожайністю і до боргових навантажень», — пригадує А. Ліссітса. «Я не зустрів жодного інвестора у Варшаві, який би не прочитав наш проспект. Вони вивчили його напам’ять, що довелося зробити і мені», — говорить він.

Потенційним аграрним мандрівникам за іноземним капіталом експерти радять звертати увагу на фінансові аспекти IPO. Так, вартість розміщення на Deutsche Borse становить 6—9% від обсягу розміщення, на головному ринку ВФБ — 5—6% від вартості залучених коштів, на ЛФБ — 4—5% плюс фіксована сума за лістинг. «Оскільки на Лондонській фондовій біржі розміщуються компанії з великою капіталізацією, на відміну від тих, що виходять на ринок IPO у Варшаві чи Франкфурті, суми, сплачені компаніями за розміщення на різних біржах, різняться в рази», — зауважують в ІК «Інвестиційний Капітал Україна».

«Три компанії з активами в Україні, що провели приватне розміщення на Deutsche Borse, серед яких MCB Agricole Holding (Укрзернопром Агро), опинилися нині перед дилемою, куди податися у зв’язку з оголошеним цією фондовою біржею закриттям у четвертому кварталі 2012 р. котирувального лістингу для компаній, акції яких не котируються, — розповів «УК» аграрний аналітик ІГ «Інвестиційний Капітал Україна» Павло Бідак. — Наприклад, «Mriya Agro» нещодавно заявила, що зважує два варіанти: ЛФБ і ВФБ. Sintal Agriculture Public Ltd також вирішує подальшу долю свого лістингу на ВФБ або ж на Франкфуртській. До речі, список IPO-емітентів з України у січні 2012 р. зменшився на одну компанію: Landkom International (о. Мен), що вже не котируватиметься на ЛФБ, оскільки продана шведській компанії Alpcot Agro AB».

На думку експертів, після затишшя у ІІ півріччі 2011 року та першій половині 2012 р., на ринок IPO агрокомпанії можуть вийти восени. Серед можливих претендентів на вихід на іноземні біржі — ViOil, Valinor, які відклали публічне розміщення своїх акцій влітку 2011.

КОМПЕТЕНТНО

Євген ОСИПОВ, гендиректор агрохолдингу «Індустріальна молочна компанія»:

— Вихід на IPO — вдалий тест для компанії на публічність, транспарентність, відкритість, а також для інвесторів — стосовно довіри до неї. Україна відрізняється від будь-яких агрокомпаній у Центральній Європі тим, що власники бізнесу можуть нарощувати його ефективність і масштаби не на відсотки, а в рази. Для підтримки цього росту в майбутньому недостатньо фінансових ресурсів країни, тому українські компанії ідуть на зовнішні ринки запозичень, зокрема через продаж своїх акцій.

Андрій ДУБЕЦЬКИЙ, виконавчий директор Представництва ВФБ у Києві:Тест на публічність, автор —
Рейтинг статьи: 97% из 100 возможных. Голосов всего: 7. Отзывов пользователей: 1.

Источник: www.ukurier.gov.ua

Еще новости


Юридическая Консультация в Киеве, 01001, г. Киев, ул. Хрещатик, 32 Украина
Подняться вверх, к началу страницы {lang: 'ru'}