Новые Консультации Последние консультации RSS

Консультации в Разделе Последние Консультации в Разделе RSS

Загрузка виджета поиска юриста в Вашем городе...

Юридические новости Последние новости по RSS

додати на Яндекс

Неотвеченные вопросы

Новое в Законодательстве

додати на Яндекс

Юридический форум


Конкурс!
Активно консультируете на сайте? Знаете ответы на все вопросы и готовы безвозмездно делиться с людьми своими знаниями? Получите награду — 10 000 гривен!
Подарки для консультантов
Для всех юристов, которые консультируют на сайте Advising, мы открываем магазин подарков, где каждый сможет обменять свои заработанные баллы на ценные призы!

Роз'яснення щодо практичного застосування вимог нормативно-правових актів Національного банку України, Національний банк України

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ Генеральний департамент грошово-кредитної політики

ЛИСТ

  • 26.02.2013  № 29-209/2357-2452
  • Територіальним управлінням Національного банку України, банкам України, Асоціації українських банків, Асоціації "Український кредитно-банківський союз", Незалежній асоціації банків України

    Роз'яснення щодо практичного застосування вимог нормативно-правових актів Національного банку України

    У зв'язку із запитами банків щодо порядку сплати клієнтами банків комісійної винагороди в гривнях за операціями з використанням спеціальних платіжних засобів та порядку відображення таких операцій в бухгалтерському обліку Національний банк України надає наступні роз'яснення.

    Загальні вимоги Національного банку України до емісії спеціальних платіжних засобів та порядок здійснення операцій з їх використанням визначені в Положенні про порядок емісії спеціальних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням( z0474-10 )-1 (далі — Положення).

    __________ -1 Затверджене постановою Правління Національного банку України від 30.04.2010 № 223( z0474-10 ) та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 06.07.2010 за № 474/17769.

    Відповідно до статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України " ( 15-93 )Про систему валютного регулювання і валютного контролю( 15-93 )" ( 15-93 ) (далі — Декрет) валюта України є єдиним законним засобом платежу на території України, який приймається без обмежень для оплати будь-яких вимог та зобов'язань.

    Використання іноземної валюти на території України як засобу платежу потребує одержання індивідуальної ліцензії Національного банку України (пункт 4 статті 5 Декрету( 15-93 )).

    На виконання цих вимог пунктом 3.11 глави 3 Положення ( z0474-10 ) встановлено, що комісійна винагорода за операціями з використанням спеціальних платіжних засобів сплачується користувачами виключно в гривнях незалежно від того, у якій валюті відкритий рахунок користувача.

    Враховуючи зазначене, комісійна винагорода за операціями, що здійснюються з використанням спеціальних платіжних засобів, має сплачуватися клієнтами банку виключно в гривнях.

    Щодо договірного списання банками коштів з рахунків своїх клієнтів.

    Згідно зі статтею 1071 Цивільного кодексу України( 435-15 ) грошові кошти можуть бути списані з рахунка клієнта без його розпорядження на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених договором між банком і клієнтом.

    Пунктом 26.1 статті 26 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні"( 2346-14 ) встановлено, що платник при укладенні договорів із банком має право передбачити договірне списання грошей із своїх рахунків на користь банку платника та/або третіх осіб.

    Крім того, Положенням( z0950-05 ) про порядок та умови торгівлі іноземною валютою( z0950-05 )-2 передбачено, що уповноважений банк має право без отримання від клієнта заяви про продаж іноземної валюти або банківських металів здійснювати операції з продажу/обміну (конвертації) іноземної валюти в разі укладення між уповноваженим банком та клієнтом відповідного договору, у якому зазначається порядок проведення цих операцій та перелік реквізитів, необхідних для їх здійснення (пункт 13 глави 2 розділу IV).

    __________ -2 Затверджене постановою Правління Національного банку України від 10.08.2005 № 281( z0950-05 ), зареєстроване в Міністерстві юстиції України 29.08.2005 за № 950/11230.

    Таким чином, банк на підставі договору з клієнтом, який передбачає можливість договірного списання, стягує комісійну винагороду за операціями, що здійснюються з використанням спеціальних платіжних засобів, в гривнях, незалежно від того, в якій валюті відкрито рахунок.

    При цьому банк має використовувати схему розрахунків, яка передбачатиме можливість списання з поточного рахунку клієнта іноземної валюти, її подальший продаж на міжбанківському валютному ринку України від імені клієнта та зарахування гривневого еквівалента проданої іноземної валюти на рахунки з обліку доходів банку без попереднього зарахування на поточний рахунок клієнта в гривнях.

    Зарахування гривневого еквіваленту проданої іноземної валюти здійснюється виключно на підставі відповідного договору та не потребує додаткового подання клієнтом заяви про продаж іноземної валюти.

    Порядок відображення в бухгалтерському обліку операцій з продажу іноземної валюти та банківських металів за національну валюту визначений пунктом 5.3 глави 5 Інструкції з бухгалтерського обліку операцій в іноземній валюті та банківських металах у банках України( z1511-04 )-3.

    __________ -3 Затверджена постановою Правління Національного банку України від 17.11.2004 № 555( z1511-04 ), зареєстроване в Міністерстві юстиції України 29.11.2004 за № 1511/10110.

    Національний банк України звертає увагу керівників банків на неухильне дотримання вимог цього листа.

    Перший заступник Голови Національного банку України

    Б. В. Приходько

    WEB MD Office "НПО Поверхность", www.master-d.com.ua


     

    Роз'яснення щодо практичного застосування вимог нормативно-правових ..., автор —
    Рейтинг статьи: 96% из 100 возможных. Голосов всего: 1. Отзывов пользователей: 1.

    Еще новости


    Юридическая Консультация в Киеве, 01001, г. Киев, ул. Хрещатик, 32 Украина
    Подняться вверх, к началу страницы {lang: 'ru'}